صفحه اصلی > دانش > محتوای
نوع و کاربرد Comercial Marerial
- Aug 14, 2018 -

الف مواد کامپوزیت (همچنین مواد ترکیبی نامیده می شود یا کوتاه به کامپوزیت نامیده می شود) یک ماده ساخته شده از دو یا چند مواد تشکیل دهنده با خواص فیزیکی و شیمیایی قابل توجهی متفاوت است که در هنگام ترکیب مواد تشکیل دهنده ای با خصوصیات متفاوت از فرد تولید می کنند اجزاء. اجزای فردی در ساختار به پایان رسیده جدا و متمایز می شوند، کامپوزیت ها را از ترکیبات و محلول های جامد متمایز می کنند.

مواد جدید ممکن است به دلایل بسیاری ترجیح داده شود: نمونه های معمول شامل موادی هستند که در مقایسه با مواد سنتی قوی تر، سبک تر و یا ارزان تر هستند.


Aluminum Composite Wall Panels1.jpg

مواد کامپوزیتی مهندسی معمول عبارتند از:

  • بتن آرمه و سنگ تراشی

  • چوب کامپوزیت مانند تخته سه لا

  • پلاستیک تقویت شده، مانند پلیمر تقویت شده فیبر یا فایبرگلاس

  • کامپوزیت ماتریکس سرامیکی (ماتریس های کامپوزیت سرامیکی و فلزی)

  • کامپوزیت ماتریکس فلزی و دیگر مواد کامپوزیت پیشرفته

مواد کامپوزیت به طور کلی برای ساختمان ها، پل ها و سازه ها مانند پوسته های قایق، پانل های استخر شنا، کابین اتومبیل های دوچرخه، حمام ها، مخازن ذخیره سازی، گرانیت تقلید و سینک های سنگ مرمر کشت شده استفاده می شود.


پیشرفته ترین نمونه ها به طور معمول در فضاپیماها و هواپیما در محیط های مورد نیاز انجام می شود.

اولین مواد کامپوزیتی ساخته شده توسط انسان، نی و گلدان بودند که برای ساخت آجر ساخته می شدند. ساخت آثار باستانی توسط نقاشی های مصری مصری مستند شده است.

Wattle and daub یکی از قدیمی ترین مواد کامپوزیتی ساخته شده توسط انسان هستند که بیش از 6000 سال سن دارند. بتن نیز مواد کامپوزیتی است و بیش از هر ماده دیگر ساخته شده در جهان استفاده می شود. از سال 2006، حدود 7/7 میلیارد متر مکعب بتن در هر سال تولید می شود - بیش از یک متر مکعب برای هر فرد روی زمین.

بتن شایع ترین مصالح کامپوزیت مصنوعی است و معمولا شامل سنگ های شکننده ای است که با ماتریس سیمان نگهداری می شوند. بتون یک ماده ارزان قیمت است و حتی تحت نیروی فشاری بسیار بزرگ فشرده نخواهد شد.

با این حال، بتن نمی تواند کشش کششی (به عنوان مثال، اگر کشش، آن را به سرعت تجزیه می شود). بنابراین، برای دادن توانایی مقاومت در برابر کشش، میله های فولادی، که می توانند مقاومت در برابر نیروهای کشش بالا، اغلب به بتن برای ساخت بتن مسلح اضافه می شوند.


Sandwich Panel Wall System5.jpg